Navigation

Demsa Koleksiyon, geniş tarihsel perspektifi ve nadir eserlerden oluşan yapısı ile Türkiye’nin en kapsamlı ve nitelikli koleksiyonlarının başında geliyor.

İki ana bölümden oluşan koleksiyonun ilk bölümünde 9. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasına tarihlenen, hilye-i şerife, kıt’a, kuran-ı kerim, levha, murakka, berat ve ferman ve dua kitapları gibi nadir İslamî eserler yer alıyor. Eserler arasında Yakut Mustasimi, Ahmed Şemseddin Karahisari, Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Abdullah Zühdi, Muhsinzade Abdullah, Mahmud Celaleddin, Mehmet Şevki gibi Türk hat sanatında ekol oluşturmuş hattatların eşine az rastlanır eserleri bulunuyor.  

İkinci bölümde ise Türk resim sanatı tarihinin başlangıcı olarak kabul edilen 19. yüzyılın ikinci yarısından günümüze uzanan süreçte oluşturulmuş başyapıtlar yer alıyor. Koleksiyon Osman Hamdi portrelerinden Şeker Ahmet Paşa’nın peyzajlarına, Süleyman Seyyid ve Hüseyin Zekai Paşa’nın natürmortlarından Halil Paşa’nın portrelerine, İbrahim Çallı’nın figürlü peyzajlarından Nazmi Ziya’nın boğaz konulu yapıtlarına, Şevket Dağ enteriyörlerinden Hikmet Onat’ın Kurbağalıdere peyzajlarına kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Türk resminin gelişim sürecine tanıklık eden söz konusu eserlere ek olarak kronolojiyi takip eden modern ve çağdaş eserler de koleksiyonun önemli bir parçasını oluşturuyor.